O sznaucerze miniaturowym
Sznaucery miniaturowe to wesołe, pełne energii pieski, które uwielbiają przebywać w towarzystwie człowieka. Niegdyś były to psy wiejskie, a ich rolą było stróżowanie w gospodarstwie. Rasa cechuje się bowiem dużą czujnością, a dzięki gęstej, pięknej sierści również odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Sznaucer miniaturowy jako oddzielna rasa został wyodrębniony dopiero w 1931 roku i jest za to odpowiedzialny kynolog Josef Berta. Wcześniej psiaki były nazywane szorstkowłosymi pinczerami karłowatymi ze względu na podobieństwo do pinczerów małpich. Berta zauważył jednak różnice w ich budowie, co poskutkowało sklasyfikowaniem sznaucera miniaturowego jako osobnej rasy.
Wygląd sznaucerów miniaturowych
Charakterystyczna dla wyglądu sznaucera miniaturowego zgodnego ze wzorcem rasy jest krępa i kwadratowa sylwetka bez oznak karłowatości. Do głównych cech należy zaliczyć:
- głowa – długa i silna;
- uszy – w kształcie litery V, załamane w połowie i osadzone wysoko;
- kufa – długa z prostym grzbietem nosa i wyraźnie zaznaczonym załamaniem pomiędzy oczami a nosem;
- szyja – z przylegającą skórą, mocna i dobrze umięśniona, a także płynnie przechodząca w łopatki;
- tułów jest dwukrotnie dłuższy od długości głowy;
- sierść – z miękkim podszerstkiem i przylegającym włosem okrywowym, który jest szorstki oraz twardy;
- umaszczenie – czarne, czarno-srebrne, białe, pieprz i sól;
- ogon – wysoko osadzony, naturalnie krótki i o sierpowatym lub szablastym kształcie.
Dorosłe psy i suki sznaucera miniaturowego mają od 30 do 35 centymetrów w kłębie, a ich waga mieści się w przedziale od 4 do 8 kilogramów.
Charakter i zachowanie sznaucerów miniaturowych
Bardzo ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji o adopcji jest charakter i zachowanie sznaucerów miniaturowych. Pieski są bardzo zwinne i czujne, zawsze gotowe do tego, aby zareagować w odpowiednim momencie, co świadczy o ich zdolnościach obronnych. Nie dominują one jednak nad ich pogodnym oraz przyjacielskim usposobieniem. Wyróżniają się ponadto bystrością, inteligencją, odwagą i ogromnym przywiązaniem do właścicieli. Trudno znoszą długie rozstania i samotność.
Sznaucery miniaturowe to także świetni kompani, jeśli chodzi o aktywności na świeżym powietrzu. Między innymi gra we frisbee lub wspólne bieganie pozwolą rozładować im nadmiar energii zgromadzonej w niewielkim ciałku. Lubią także kontakt z dziećmi, jednak taka relacja powinna być nawiązywana pod nadzorem dorosłego opiekuna.
Rasa ma również skłonności do dominacji i szczekania, dlatego bardzo ważne jest konsekwentne szkolenie psiaków już od najmłodszych lat. Dzięki temu czworonożny stróż będzie umieć sprawnie rozróżniać sytuacje, w których oddanie głosu jest uzasadnione.